SBC3352 X2-B1A představení

Dostali jsme možnost vyzkoušet a otestovat zajímavou verzi jednodeskového linuxového počítače. Na rozdíl od celkem běžných počítačů typu OrangePi, RaspberryPi a podobných se jedná o produkt, který je přímo určený pro nasazení v nejtěžších podmínkách. Tomuto cíli by tedy mělo odpovídat nejenom fyzické provedení počítače, ale také jeho spolehlivost a dostupné periferie. Jedná se o provedení typu I.MX6 a před tím, než se dostaneme k vlastnímu kusu hardware bych se chtěl pár slovy zmínit o tom, co to je.

I.MX6 je koncept zařízení, které jsou rozděleny do dvou částí. Hlavní centrální částí je výpočtový modul osazený procesorem architektury ARM a operační pamětí. Díky tomu, že vlastní výpočtový modul nese pouze procesor a paměť RAM je možné ho vyrobit velmi malý, jeho velikost bývá řádově 6 x 3cm, případně ještě méně. Výpočtový modul je však samostatně nepoužitelnou jednotkou a proto je nutná jeho spolupráce s hlavní deskou. Tato hlavní deska pak může být upravena pro nejrůznější potřeby výsledného produktu a proto se i její rozměry mohou velmi lišit. Na hlavní desce jsou pak osazeny veškeré komunikační periferie a konektory.

Rozdělení na centrální výpočtovou jednotku a hlavní desku s sebou nese mnoho výhod. Hlavní výhoda spočívá v tom, že je možné v průběhu vývoje zvýšit výkon desky, pouhou výměnou jednoho modulu. V případě vývoje více podobných produktů dojde pouze k rozdílnému provedení hlavní desky, ale platforma jako taková zůstane zachována.

Stejnou konstrukci zvolil také výrobce Goembed, který pro své produkty využívá procesory architektury ARM Cortex-A8 od firmy Texas Instruments. Procesorové jednotky nabízí v několika výkonových variantách. V nabídce jsou varianty jak jednojádrových procesorů, tak i vícejádrových. Pracovní frekvence se pohybuje od 800MHz do 1GHz, a velikost paměti RAM od 256MB do 2GB. Všechny nabízené moduly samozřejmě nabízí rozhraní ethernet a celou řadu dalších průmyslových sběrnic jako například CAN, UART, SPI, I2C nebo například USB. Velkou výhodou je také to, že moduly obsahují také několik analogových vstupů s 12-bitovým rozlišením.

Všechny nabízené procesorové moduly jsou vzájemně kompatibilní a je tedy možná jejich kombinace s libovolnou základovou deskou z nabídky. Díky tomu je možné vybrat správný modul tak, aby splňoval veškeré požadavky systému a zároveň nebyl příliš finančně náročný.

Testovanou sadu je možné nalézt pod označením SBC3352 X2-B1A, jedná se o kit dvou desek – výpočtovou jednotku s CPU a RAM a hlavní desku s periferiemi. Vyčerpávající popis obsažených rozhraní včetně všech variant je uveden na stránkách výrobce.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *