OrangePi Zero úvodní informace

Nechal jsem se zlákat nejen cenou tohoto malého počítače, ale také jeho rozměry a výbavou. Na webu lze již nalézt řadu recenzí, ve kterých se tento produkt hodnotí ze všech stran. Jedná se o nejmenší zařízení z rodiny OrangePi, zároveň také o nejlevnější z nich. Samotný počítač je možné zakoupit již za cenu $6.99, je ale nutné připočítat ještě poštovné, takže výsledná cena je těsně přes $10. Pro začátek jsem se rozhodl zakoupit rovnou dva tyto moduly a jednalo se o velmi správné rozhodnutí. Nejen o tomto je možné se dočíst dále.

Objednání i doručení proběhlo v pořádku, moduly byly zakoupeny na stránce www.aliexpres.com. Po vybalení z obalu se objevily destičky o rozměrech zhruba 5×5 cm, jedná se tedy o velmi malé zařízení vzhledem k jeho schopnostem. Samotná deska není příliš užitečným pomocníkem, pokud není vybavena správným software. V tomto případě se jedná o operační systém – linux. Díky tomu, že od oficiálního vydání již uběhla nějaká doba, je možné získat obraz distribuce. Na webu je možné získat obraz buď přímo od výrobce desky – www.orangepi.org, případně komunitní obraz www.armbian.com.

V diskuzních fórech koluje řada názorů, který z těchto dvou obrazů je lepší, nicméně první překážkou je nahrání libovolného obrazu na MicroSD kartu. Jako úvodní cvičení bych všem doporučil nahrát obraz, který nabízí přímo výrobce. Díky tomu, že ho vydává přímo výrobce, mělo by se jednat o obraz funkční. Tímto nechci nikterak snižovat přínos komunity, která vznikla okolo projektu armbian. Podle diskuzních fór se zdá, že obraz udržovaný touto komunitou je výkonově lepší. Ať už je použit libovolný obraz, je nutné ho nahrát na MicroSD kartu pomocí následujícího příkazu.

V příkazu si musí každý nahradit identifikátor karty (/dev/sdd) za vlastní, v závislosti na systému. Vlastní kopírování dat trvá v závislosti na rychlosti karty zhruba 5 minut.

V případě, že je obraz správně zkopírován na MicroSD kartu, stačí tuto kartu vložit do desky počítače a modul připojit k napájení. A následuje velké překvapení v tom, že se velmi často nic nestane. Na webu jsou popsány tisíce problémů, které nastávají, popíšu pouze ty, se kterými jsem se setkal a na které znám řešení, případně postup k jejich odhalení.

Pokud uvažujete o tom, že byste se chtěli zabývat embedded oblastí více, než pouze nahrávat cizí obrazy a přitom nevědět, co se v systému děje, velmi doporučuji zakoupit UART převodník. Velkou výhodou odkazovaného je možnost použití jak pro 5V logiku, tak i pro 3.3V logiku. Pořizovací cena není o mnoho vyšší, než cena ostatních a navíc tento převodník lze použít pro programování Arduino procesorů.

Připojení tohoto typu převodníku k sériovému výstupu procesoru by se pak mělo stát první akcí. Po připojení převodníku je důležité správné nastavení komunikační rychlosti. Téměř ve všech případech bude nutné rychlost nastavit na 115 200 baudů. Zapojení sériového rozhraní je převzato z orangepi wiki.

OPi_Zero_UART

Díky této sériové lince jsem mohl zjistit důvod, proč nebylo možné spustit operační systém při prvním pokusu. Následuje výpis sériové linky s nepovedeným startem systému.

Z výpisu je jasné, že systém není schopen detekovat MMC kartu. Toto je velmi divné, neboť UBoot (zavaděč) je spuštěn právě z této MMC karty. Nicméně provedl jsem někollik pokusů s různými kartami, s různými zdroji napájení, ale veškeré snahy přišly v niveč. Posledním pokusem bylo použití druhého z objednaných modulů, kde již karty fungovaly správně. Jedná se tedy nejspíše o vadu vlivem špatně zapájeného konektoru, případně jiného podobného vlivu.

Jako další jsem provedl řadu pokusů, kdy jsem postupně používal slabší a slabší zdroje proudu s cílem potvrdit, případně vyvrátit potřebnost napájení zdrojem 5V 2A. Výsledky mne velmi mile překvapily, modul je možné provozovat s napájením přes USB konektor. V dalších článcích se pokusím provést zátěžové testy s tímto typem napájení, zda nedojde k nárustu spotřeby a tím k nestabilitě.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *