OrangePi Zero alternativní operační systém Armbian

V předchozím příspěvku jsem se zmínil o tom, že pro OrangePi je možné využívat jednak oficiální obraz, který dodává přímo výrobce – Xulong. Alternativou je již zmíněná distribuce Armbian. Nejedná se o jedinou specifickou distribuci, ale o organizaci, která vydává obrazy operačního systému linux pro nejrůznější jednodeskové počítače. Současně s vlastní přípravou obrazů disků spravuje diskuzní fórum, které je možné využít pro řešení nejrůznějších problémů.

Nejen v tomto diskuzním fóru je možné se dočíst o tom, že obraz distribuovaný právě touto společností lépe využívá dostupného výkonu tohoto počítače. Hlavní výhodou je pak především fakt, že tato společnost vydává nové obrazy nepoměrně častěji, než původní výrobce. Stažení a instalace obrazu probíhá obdobně jako ve všech ostatních případech, viz předchozí příspěvek.

Pro otestování vlastního výkonu ještě nemám připravenu jasnou metodiku a tak lze hovořit pouze o subjektivních pocitech. Start systému trvá zhruba stejně dlouho. Zatímco Armbian distribuce záhy podtaktuje procesor na 240MHz, oficiální obraz ponechá nejvyšší možnou frekvenci i po startu systému. V důsledku tohoto bych očekával vyšší provozní teploty, nicméně dlouhodobé pozorování tento fakt nepotvrdilo.

Následuje výpis informací o procesoru s aktuální teplotou pořízený na operačním systému Armbian. Na procesoru není použit pasivní chladič a tak je velmi pravděpodobné, že v případě jeho použití by byla teplota o pár stupňů nižší.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *