Mobilní internet od Ufona

Ufon jako jeden z alternativních operátorů nabízí svým klientům možnost využívat mobilního internetu. Je potřeba nějakým způsobem získat modem – buď si ho zakoupit nebo podepsat smlouvu na 2 roky. Toto je otázka pro každého zvlášť a nebudu se jí zde zabývat. Co je ale otázkou zajímavější je jeho podpora v Linuxu.

Popisovaný případ se bude týkat modemu Celot K-300.  Jeho podobnost případná funkčnost s ostatními modemy od tohoto poskytovatele není zaručena. Modem je standartně dodávám bez instalačních médií, protože instalátor pro Windows je přítomen přímo na modemu. Celá věda funguje tak, že modem se po zasunutí připojí jako CD-ROM mechanika, ze které se pak nainstaluje ovladač a k němu příslušný ovládací software. Pomocí ovládacího software je pak možné modem přepnout z CD-ROM mechaniky do módu CDMA modemu.

V Linuxu pravděpodobně originální software od výrobce nebude fungovat. Přepnutí modemu z paměťového módu do módu CDMA modemu je v Linuxu řešeno pomocí software usb_modeswitch. Usb_modeswitch by měl být běžnou součástí systému. Případně ho lze nainstalovat následujícím postupem.

Druhým obslužným softwarem potřebným pro vlastní komunikaci s modemem je ppp. Ten je i se sadou dalších utilit obsažen v balíku ppp (Point-to-Point Protocol).

Po připojení modemu by pak v syslogu měl být vidět výpis velmi podobný následujícímu.

Z výpisu je vidět, že modem se skutečně nejdříve detekoval jako CD-ROM mechanika a až poté jako GSM modem. Z výpisu je také vidět, že selhal přístup na „disk“, modem nicméně funguje správně a pravděpodobně to nebude představovat problém ani v průběhu používání.

Pokud se navíc nahrál i ovladač, je možné pokračovat k připojení se k internetu přes tento modem. Kontrolní výpis nahraného ovladače.

Nyní už přichází na řadu vlastní připojení se. Modem v systému vytvoří tři zařízení, /dev/ttyUSB0, /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2. První z nich slouží pro internetovou komunikaci. Druhé zařízení v pořadí slouží k přenosu stavových informací o modemu – síla a kvalita signálu a podobná data.

Po úspěšném provedení posledního příkazu se v systému vytvoří nový virtuální síťový port, přes který se bude možné připojit do internetu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *