GNS3 – úvodní nastavení

Po přečtení předchozího příspěvku by jste měli mít nainstalovaný Dynamips emulátor spolu s jeho grafickou nadstavbou GNS3. GNS3 je nutné před simulací první sítě korektně nastavit, toto nastavení si zde dnes ukážeme.

Prvním krokem je provázání Dynamips emulátoru spolu s GNS3. Toto nastavení naleznete v menu Edit -> Preferences. Nastavení je zobrazeno na obrázku níže, hlavní důraz je kladen především na Executable path to Dynamips, kam se musí zapsat přesná cesta ke spouštěči Dynamips. Celou konfiguraci je pak dobré otestovat pomocí tlačítka Test.

GNS3 - základní nastavení

Druhým krokem je přidání IOS obrazu routeru do GNS3 správce. Před přidáním je nejprve nutné tyto obrazy získat přímo od výrobce Cisco.

Pokud se rozhodnete stáhnout IOS obrazy zdarma z internetu, dopouštíte se tak krádeže software a autor za to nenese žádnou odpovědnost.

Ve chvíli, kdy máte stažený IOS formware, jděte do menu Edit -> IOS images and hypervisors, kde přidáte váš IOS firmware. Obrazovka s přidaným firmware je na následujícím obrázku.

gns3-image

Po stisknutí Save se objeví varovná hláška, IDLE PC will have to be configured! Hlášku prozatím můžete ignorovat.

Po opuštění konfigurační obrazovky přidáte váš první Cisco router na plátno. V první řadě ho musíte spustit, to uděláte tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete Run. Po spuštění routeru vyberete ve stejném menu položku IDLE PC, která nakonfiguruje emulátor tak, aby využíval méně hardwarových zdrojů hostitelského počítače.

gns3 idle pc

V okně pro výběr hodnoty IDLE PC vyberte jednu z hodnot označenou hvězdičkou. Hodnoty takto označené by měly mít nejmenší hardwarové požadavky.

Pokud jste nechali emulátor běžet, můžete pomocí příkazu list zadaného do konzole GNS3 zjistit, které zařízení aktuálně běží a na jakých portech naslouchají.

gns3 konzole

Nyní se můžete k zařízení (emulátoru) připojit pomocí standardního telnet příkazu. Jako port zadáte port, na kterém naslouchá Console zařízení.

V příštím díle již vytvoříme malou síť, kterou se pokusíme propojit pomocí routerů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *