DHCP protokol

DHCP protokol je jeden ze základních protokolů dnešního internetu. DHCP se jmenuje podle Dynamic Host Control Protocol.

DHCP protokol musí být implementován jak na straně serveru, tak i na straně klienta. Zatímco server se stará o dynamické přidělování IP adres, tak klient se stará o svou přidělenou IP adresu. Adresy jsou přidělovány na dobu určitou, klient i server tedy musí kontorolovat dobu od přidělení adresy. Pokud klient nestihne požádat o prodloužení platnosti adresy před jejím vypršením, musí adresu přestat používat.

Komunikace mezi klientem a serverem probíhá přes UDP a na portech 67 (server) a 68 (klient). Schéma komunikace je následující:

  1. klient odešle DHCP Discover
  2. server odpoví DHCP Offer
  3. klient odešle DHCP Request
  4. server ukončí komunikaci DHCP ACK

Vzhledem k tomu, že klient nemá v průběhu komunikace přidělenou IP adresu v síti, probíhá veškerá komunikace směrem od klienta pomocí broadcast zpráv. Jedno z potenciálních rizik s tímto modelem komunikace spojené je v tom, že případný narušitel může po nějaké době sledování sítě získat pojem o topologii sítě.

Na obrázku níže je zachycena komunikace mezi klientem a serverem během přidělování IP adresy.

wireshark DHCP request

Ze zachycené komunikace je vidět, že reálná komunikace úplně neodpovídá teoreticky popsanému modelu. Připojené zaříení se nejdříve pokusilo požádat DHCP server o přidělení adresy, ten ale tento pokus o přidělení negoval. Pak už přidělení probíhalo podle dokumentace.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *