Cisco network – simulace

Většina pokročilých uživatelů internetu znalých linuxu už někdy určitě slyšela o společnosti Cisco. Je to jeden z největších výrobců síťové techniky na světě, což samozřejmě znamená, že se s jeho technikou můžeme setkat velmi často.

V případě, že se chcete naučit pracovat s technikou od tohoto výrobce, pak jistě oceníte možnost emulace zařízení od tohoto výrobce. Emulátor má oproti simulátorům výhodu v tom, že nad ním běží naprosto shodný systém (IOS), který běží i na reálném hardware. Dokonce je možné konfiguraci „vyladit“ pomocí emulátoru a ve chvíli naší spokojenosti tuto konfiguraci překopírovat přímo na reálný hardware. Příprava na Cisco CCNA, CCNP nebo CCIE zkoušky se tak stane pohodlnou díky možnosti práce doma.

Jedním z hlavních open source emulátorů je Dynamips Emulator.Ten lze využít k emulaci Cisco routerů řady 7200, 3700, 3600, 2600 a 1700. Emulátor je možné používat samostatně, obnáší to ale spoustu dalšího učení/zdokonalování. Samotné nastavení sítě není přes příkazovou řádku jednoduché a už vůbec ne přehledné. Vznikl proto grafický nástroj jménem GNS3, který není nic jiného než grafický interface nad Dynamips emulátorem.

Na většině linuxových distribucí je možné tuto dvojici nainstalovat přímo z repozitářů. Nebude se pravděpodobně jednat o nejnovější verze, ale i podle zkušeností uživatelů se zdá, že i verze z repozitářů jsou na velmi vysoké úrovni.

Toto jsou základní dva kroky, jak začít s relativně kvalitní výukou Cisco technologií. Pokusíme se na toto téma navázat sérií několika článků, kde se dozvíme alespoň základy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *