Cisco network – simulace

Většina pokročilých uživatelů internetu znalých linuxu už někdy určitě slyšela o společnosti Cisco. Je to jeden z největších výrobců síťové techniky na světě, což samozřejmě znamená, že se s jeho technikou můžeme setkat velmi často.

V případě, že se chcete naučit pracovat s technikou od tohoto výrobce, pak jistě oceníte možnost emulace zařízení od tohoto výrobce. Emulátor má oproti simulátorům výhodu v tom, že nad ním běží naprosto shodný systém (IOS), který běží i na reálném hardware. Dokonce je možné konfiguraci „vyladit“ pomocí emulátoru a ve chvíli naší spokojenosti tuto konfiguraci překopírovat přímo na reálný hardware. Příprava na Cisco CCNA, CCNP nebo CCIE zkoušky se tak stane pohodlnou díky možnosti práce doma.

Jedním z hlavních open source emulátorů je Dynamips Emulator.Ten lze využít k emulaci Cisco routerů řady 7200, 3700, 3600, 2600 a 1700. Emulátor je možné používat samostatně, obnáší to ale spoustu dalšího učení/zdokonalování. Samotné nastavení sítě není přes příkazovou řádku jednoduché a už vůbec ne přehledné. Vznikl proto grafický nástroj jménem GNS3, který není nic jiného než grafický interface nad Dynamips emulátorem.

Na většině linuxových distribucí je možné tuto dvojici nainstalovat přímo z repozitářů. Nebude se pravděpodobně jednat o nejnovější verze, ale i podle zkušeností uživatelů se zdá, že i verze z repozitářů jsou na velmi vysoké úrovni.

Toto jsou základní dva kroky, jak začít s relativně kvalitní výukou Cisco technologií. Pokusíme se na toto téma navázat sérií několika článků, kde se dozvíme alespoň základy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *