Správce verzí – GIT

Správce verzí se hodí nejen v situacích, kdy je potřeba sdílet kód mezi více uživately/programátory, ale i sami pro sebe. Výhoda je například v tom, že kódy budou dostupné prakticky kdykoliv a kdekoliv. Navíc je možné nahlédnout do jejich historie a tak řešit případné problémy se zpětnou kompatibilitou.

Existuje nepřeberné množství správců verzí, některé z nich jsou specializované pro některé jazyky, některé jsou centralizované, některé distribuované. Jedním z distribuovaných a zároveň zdarma dostupným je GIT – konkrétně projekt github.com. Zde si můžete zcela zdarma založit svůj osobní účet, omezení ve verzi zdarma je v tom, že všechny repozitáře musí být veřejně přístupné.

Když už máte založený účet, bude potřeba do něj nahrát obsah, který je potřeba verzovat/distribuovat.

Nejdříve je nutné přes webové rozhraní vytvořit nový repozitář. Nakonfigurovat lokální instanci git pomocí následujících příkazů.

Po této konfiguraci přijde čas na stažení aktuálního stavu repozitáře.

V tuto chvíli už máte stažený aktuální stav vaší práce. Můžete dělat úpravy, které chcete. Po tom, co jsou úpravy hotové, je nutné je nahrát zpět do repozitáře.

Výše zmíněný zmeneny.soubor byl modifikován v lokální kopii repozitáře, je nutné ho přidat do verzovacího systému – git add. Přidávání se dělá pro každý soubor právě jednou. Poté co už je soubor jednou přidaný, vytváří se už jenom jeho verze.

Pomocí příkazu git commit uložíme nové verze změněných souborů. Zatím se vše dělo v lokálním repozitáři, nikdo tedy vaše změny stále nemůže vidět.

Pokud jste se stavem vašich změn spokojeni, můžete je uložit (odeslat) do sdíleného repozitáře.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *