Novena – open notebook

Po více než roce vývoje se vývojářům podařilo dokončit zcela nový projekt open source notebooku. Cílem projektu není navrhnout a začít masově vyrábět notebooky, ale přinést novou vývojovou platformu.

Na počátku projektu si autoři stanovili několik zásadních a několik podružných cílů. Zásadními cíly bylo vytvoření notebooku, ve kterém bude veškerý software open source, bude mít dostatek výkonu nejen pro bežné používání a bude schopný zobrazovat na displeji s vysokým rozlišením.

Podružnými cíly, které jsou ale mnohem zajímavější bylo zabudování FPGA na základní desku, integrování více ethernet portů a vyvedení I/O portů, které bude uživatel moci využívat.

Většiny cílů bylo dosaženo a výsledný notebook obsahuje čtyřjádrový mikroprocesor Freescale iMX6 CPU, ve kterém je integrován i zobrazovací čip. Na desku se podařilo implementovat i zmiňované FPGA Spartan 6 LX45 FPGA. O zobrazování se stará 13-ti palcový LCD monitor s rozlišením 2560×1700. Notebook má navíc přes SATA rozhraní připojený SSD disk.

Na nějaké větší testy si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *