Instalace operačního systému na Cubieboard2

Vzhledem k tomu, že tento jednodeskový minipočítač není vybaven optickou mechanikou jako běžné PC, je nutné operační systém (Linux / Android) instalovat trochu jinak. Nejjednodušším způsobem, jak nahrát Linux na Cubieboard2 je stažení obrazu některé z distribucí a její „vypálení“ na micro SD kartu.

I přesto, že Cubieboard2 je vcelku nová deska, existuje již celá řada linuxových distribucí upravených právě pro tuto desku. Jednou z prvních distribucí, které byly připraveny pro Cubieboard2 byl Cubian. Jedná se o Linuxovou distribuci založenou na Debianu. Distribuce tedy obsahuje mocný balíčkovací nástroj apt a v něm řadu balíčků. Obraz SD karty je možné stáhnout na stránkách projektu, nebo přímo odtud.

Ještě než začnete s vypalováním obrazu na SD kartu je doporučené zálohovat si případná další data z ní. Vypálením obrazu přijdete o všechny ostatní data, která na ní byla uložena.

Linuxový obraz je zabalen pomocí 7z, proto pokud ještě nemáte archivační program umožňující jeho dekompresi, nainstalujte si některý dostupný z repozitáře své distribuce. Po rozbalení archivu se ve složce objeví obraz s názvem Cubian-base-r4-arm-a20.img.

V tuto chvíli je vhodné zasunout do počítače micro SD kartu a pomocí příkazu df zjistit, na který „device“ se karta namapovala.

Z výpisu výše je jasné, že  se karta namapovala na /dev/sdc1. Při vypalování obrazu nás nezajímá konkrétní část disku (SD karty), ale karta jako celek, čili /dev/sdc. Karta se může připojit například jako /dev/mmcblk nebo něco podobného, nemusí být vždy /dev/sdc, je proto důrazně doporučeno v tomto kroku nezaváhat.

Ve chvíli, kdy víme, kde je karta připojena stačí obraz vypálit pomocí následujícího příkazu.

V příkazu je nutné nahradit /dev/sdc za vaše aktuálně namapované zařízení, jinak přijdete o data uložená na jiném disku. Příkaz dd slouží k přesnému bytovému přenosu dat z if (vstupní soubor) do of (výstupní soubor). Parametr bs určuje, jak velké budou přenášené bloky, u SD karet je často nejvhodnější velikost 4MB. Poslední příkaz za středníkem sync zaručí, že se všechna data zapíšou na kartu předtím, než se řádka v terminálu dokončí.

V tuto chvíli stačí kartu vložit do zařízení, připojit síťový kabel, monitor, klávesnici, případně cokoliv jiného. Přihlašovací jméno i heslo jsou v případě této distribuce cubie.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *